Westfields Sports

_________________________________   First In Australia



                                             

Swimming Success
at
2001 Sydney South West Carnival
The Westfields Sports Swimmers recently competed at the Sydney South West area carnival, held at Bradbury Pool. 31 individual swimmers and 23 relay teams combined to win Westfields Sports the honour of area champions at the Carnival. At the conclusion of the carnival seven students were named age champions.-
------------------------------------ 12Yrs Girls: Jessica Burton
-------------------------------------13Yrs Boys: Michael Hardy
-------------------------------------14Yrs Girls: Stephanie Bentley
-------------------------------------15Yrs Girls: Sarah Kallu
-------------------------------------16Yrs Boys: Michael Crisp
-------------------------------------17+Yrs Girls:Amanda Pascoe
-------------------------------------17+Yrs Boys:Andrew Richards
New records were set by Amanda Pascoe in the 17+ years 100m freestyle, 200m freestyle and 400m freestyle.
Following the success at the Area Carnival 21 carnival swimmers and 12 relay teams competed at the CHS Carnival held at the Sydnay International Aquatic Centre, Homebush. In our best ever performance, the Westfields swimmers won 12 gold, 6 silver and 8 bronze medals. Andrew Richards and Amanda Pascoe were named 17+ Age champions. These achievements enabled Westfields Sports to finish first in the Girls points score and second in the Boys which made us the second best school in the State.

Michael Crisp
Carnival Results
Boys 12yrs Tim French 1st 50m Freestyle
3rd 100m Freestyle
-----100m Breast
Boys 17+yrs Andrew Richards 1st 100m Back
1st 100m Fly
1st 50m Freestyle
1st 100m Freestyle
1st 200m Freestyle
1st 400m Freestyle
1st 800m Freestyle
1st 200m Indiv Medley
1st 400m Indiv Medley
Boys 13yrs Michael Hardy 1st 100m Freestyle
-----200m Freestyle
2nd 100m Back Stroke
-----100m Fly
2nd 50m Freestyle
Boys 17+yrs Daniel Waetford 2nd 100m Back Stroke
Boys 14yrs Trent Blewitt 1st 100m Breast Stroke 2nd 50m Freestyle
Boys 17+yrs Ben Lehnen 2nd 100m Breast Stroke
Boys 14yrs Jack Crisp 1st 200m Freestyle
-----100m Breast Stroke
3rd 100m Back Stroke
-----50m Freestyle
Boys 17+yrs Scott Jackson 1st 100m Breast Stroke
3rd 100m Fly
Boys 14yrs Nathan Blatch 3rd 100m Breast Stroke Girls 13yrs Katie LeClaire 3rd 100m Fly
Boys 14yrs Adam Brown 2nd 100m Fly Girls 12yrs Laura Ryan 2nd 100m Breast Stroke
200m Freestyle
Boys 15yrs Adam Laws 1st 100m Back Stroke
2nd 100m Breast Stroke
3rd 50m Freestyle ---------------100m Freestyle
Girls 12yrs Jessica Burton 1st 100m Fly
1st 100m Freestyle
1st 200m Freestyle
1st 50m Freestyle
2nd 100m Back Stroke
2nd 100m Breast Stroke
Boys 17+yrs Michael Crisp 1st 100m Breast Stroke
-----100m Freestyle
-----200m Freestyle
-----400m Freestyle
2nd 100m Back Stroke
-----50m Freestyle
3rd 100m Fly 2nd 800m Freestyle
2nd 200m Indiv Medley
2nd 400m Indiv Medley
Girls 14yrs Stephanie Bentley 1st 100m Back Stroke
1st 100m Breast Stroke
1st 100m Fly
1st 50m Freestyle
1st 100m Freestyle
1st 200m Freestyle


Amanda Pascoe

Stephanie Bentley

Girls 16yrs Janelle Arraiza 1st 100m Breast Stroke
2nd 100m Back Stroke
2nd 50m Freestyle
2nd 100m Freestyle
3rd 100m Fly
2nd 200m Freestyle 100m Freestyle
Girls 17+yrs Kate Ryan 3rd 200m Freestyle
Girls 16yrs Sarah Kally 1st 100m Back Stroke
1st 100m Fly
1st 200m Freestyle
2nd 800m Freestyle
3rd 200m Indiv Medley
1st 400m Indiv Medley
Relay Teams
Girls

12 Years
13 Years
14 Years
15 Years
17+ Years
Medley Relay
All Age
Qualify For State
Boys
12 Years
13 Years
14 Years
15 Years
17+ Years
Medley Relay
All Age
12x50 all age Knock Out
Girls 17+yrs Amanda Pascoe 1st 50m Freestyle
1st 100m Freestyle
1st 200m Freestyle
1st 400m Freestyle
1st 800m Freestyle
1st 200m Indiv Medley
New Records Amanda Pascoe 100m Freestyle
200m Freestyle
400m Freestyle
Girls 17+yrs Katie Avaco 1st 100m Back Stroke
Girls 17+yrs Jasmine Taylor 2nd 100m Fly
3rd 200m Freestyle

Scott Jackson

SSW Swim Champions

More Swimming Success
at
2001 CHS Carnival
Girls 12 Yrs Jessica Burton 2nd 100m Freestyle
2nd 100m Fly
2nd 200m Freestyle
Boys 14 Yrs Jack Crisp 2nd 100m Breast Stroke
Girls 14 Yrs Stephanie Bentley 1st 100m Breast Stroke
3rd 100m Fly
Boys 16 Yrs Michael Crisp 1st 400m Freestyle
Girls 15 Yrs Sarah Kally 2nd 400m Indiv Medley
3rd 400m Freestyle
3rd 200m Freestyle
Boys 17+Yrs Andrew Richards 1st 400m Freestyle
1st 200m Indiv Medley
1st 400m Indiv Medley
2nd 100m Back Stroke
3rd 800m Freestyle
3rd 100m Fly
Girls 17+Yrs Amanda Pascoe 1st 200m Freestyle
1st 400m Freestyle
1st 800m Freestyle
2nd 100m Freestyle
Relay Girls All Age 1st
Girls Medley 3rd
Boys 14Yrs 4x50m 2nd
Boys All Age 1st
Boys Medley 1st
Boys 13Yrs 4x50m 1st
Boys 17+Yrs
Girls 17+Yrs
Age CHAMPIONS Andrew Richards
Amanda Pascoe
Overall CHAMPIONS WESTFIELDS SPORTS

Swimming
Home Page
Contents Index About-Us Credits Information Links News Publications Search Sports Staff Students.Work Year 12

Copyright 1999-2003 Westfields Sports . All TradeMarks belong to their Owners.