Westfields Sports

_______________________________________________________________   First In Australia


                                             

11th January 2001 -----------------------------------------------Athletics Page 7

NSW CHS:
47 medals and 6 State Records

This years badly timed NSW CHS Carnival (only 4 days before our athletes flew out to Adelaide for the Australian All Schools) was another record medal haul for Westfields with an unprecedented 47 medals and 5 NSW CHS State records. Thank you to Scott Burriss, Irayne Omoregbee, Joven Clarke, Mark Dickson, Michael Ogilvie, Vien Chanthavong, Fiona Heane and Taegan Coddington, all of whom had their last ever CHS meet. Congratulations to John Thornell, who won the Outstanding Athlete of the meet award. John received a trust fund from the NRMA.

Photo By: Dan Suchy
John Thornell & Paul Stickler
Paul Stickler and John Thornell winning gold and silver medals in the 100 metres hurdle.

Girls Results

Candice Morley 12 yr 100m 2nd 14.01 (-2.1) 5th 14.01 (-4.1)

Candice Morley 12 yr 200m 3rd 28.46 (NWI)

Candice Morley 12 yr 80m hurdles 1st 14.07 (0.5) Gold 13.71 (-1.9) pb

Candice Morley 12 yr Long Jump Gold 4.92 (-1.0) pb

Jessie-Lee Lottey 12 yr 800m 6th 2.46.37

Nicole Harrison 12 yr 80m hurdles 4th 16.67 (0.0) pb

-192Westfields 4 X 100m Relay 12 yr Morley, Oates, Harrison, Lottey 7th heat 59.33

Dani Samuels 12 yr Shot Put Gold 11.81 NSW CHS rec

Lisa Abbott 12 yr Discus 4th 29.88

Dani Samuels (12) 13 yr Javelin Bronze 33.31

Kylie Wildman 14 yr 100m 4th 13.49 (-2.9)

Kylie Wildman 14 yr 200m 4th 26.83 (-0.7) 7th 27.40 (-2.2)

Kylie Wildman 14 yr 90m hurdles 1st 14.28 (-1.8) Gold 14.07 (-1.7)

Shivanthi Siva 14 yr 100m 4th 13.94 (-4.1)

Christie Harrison 14 yr 400m 1st 59.68 8th 61.73

Christie Harrison 14 yr 800m 2nd 2.28.63 6th 2.31.04

Christie Harrison 14 yr 1500m 9th final 5.07.79

Christie Harrison 14 yr Javelin 12th prel. 26.67

Nicole Harrison (12) 14 yr 1500m walk 6th 8.09.50

Westfields 4 X 100m Relay 14 yr Siva, Papadopoulos, Harrison, Wildman Silver 51.47 (heat 1st 51.80)

Rebecca Papadopoulos 14 yr Shot Put Gold 13.67 NSW CHS rec pb

Jamie Samuels 14 yr Shot Put ND

Jamie Samuels 14 yr Discus Silver 33.35

Ashleigh Payne 14 yr Javelin Gold 35.65

Corinne Archer 15 yr 100m 4th 13.58 (-1.0)

Corinne Archer 15 yr 200m 5th 27.68 (-0.4)

Corinne Archer 15 yr 400m 6th 63.94

Corinne Archer 15 yr 90m hurdles 3rd 14.44 (-0.9) pb 6th 14.46(-0.6)

Corinne Archer 15 yr 200m hurdles Bronze 30.19 (0.0)

Corinne Archer 15 yr High Jump 12th final 1.45

Corinne Archer 15 yr Long JUmp 4th 5.07 (NWI) pb

Corinne Archer 15 yr Triple Jump 10th prel. 9.82

Kristy Radnidge 15 yr 400m 4th 65.24 4th

Kate Connolly 16 yr 800m 8th 2.39.41

Kate Connolly 16 yr 1500m 8th 5.40.20

Kate Connolly 16 yr 100m hurdles 3rd 18.14 Bronze 17.85

Hayley Cameron 16 yr 100m hurdles 1st 15.06 (-0.8) Gold 15.09 (-1.8)

Westfields 4 X 100m Relay 16 yr Sunnucks, Archer, Connolly, Cameron Silver 52.01 (heat 2nd 51.66)

Sharyn Dickson 16 yr Shot Put Bronze 11.30

Sharyn Dickson 16 yr Discus Gold 41.52

Sharyn Dickson 16 yr Javelin Silver 40.67 pb

Robyn Newitt 16 yr Javelin 9th prel. 29.64

Fiona Heane 17 + 100m 5th 13.78 (-2.4)

Donna Cranshaw 17+ 200m 3rd 27.52 (-1.1) 6th 26.75 (-0.9) pb

Donna Cranshaw 17+ 400m 3rd 60.76 4th 59.79 pb

Shannon Hill 17+ 400m 3rd 61.50 6th 60.82

Kristy Radnidge (15) 17+ 400m hurdles 7th 74.57

Shannon Hill 17+ 800m Bronze 2.17.69

Shannon Hill 17+ 1500m Silver 4.53.89

Shannon Hill 17+ 3000m Bronze 10.24.73

Shannon Hill 17+ 2000m Steeple Chase Gold 7.08.33 NSW CHS rec

Kate Connolly 17+ 3000m Walk Gold 14.54.60

Westfields 4 X 100m Relay 17+ Rodziewicz, Cranshaw, Chanthavong, Heane Bronze 51.55 (1st heat 51.35)

Vien Chanthavong 17+ Triple Jump 7th 10.54 (NWI)

Taegan Coddington 17+ Javelin Silver 37.81

Boys Results

Grant Britcher 12 yr 100m 6th 13.57 -2.7)

Stuart Leverett 12 yr 800m 9th 2.41.76

Westfields 4 X 100m Relay 12 yr Britcher, Congalves, Blewitt, Schofield 7th 54.12 (2nd heat 53.83)

Jesse O'Neill 12 yr Shot Put 13th prel. 10.28

Grant Britcher 12 yr Shot Put 14th prel. 10.24

Robert Boateng 13 yr 100m 1st 12.34 (-2.9) Gold 12.06 (-2.1)

Robert Boateng 13 yr 200m 1st 24.46 (-0.4) Gold 24.34 (-1.7)

Rory Lang 13 yr 800m 4th 2.16.83 6th 2.17.89

Andrew Semple 13 yr 90m hurdles 2nd 14.16 (1.0) pb 8th 14.82 (-1.7)

Westfields 4 X 100m relay 13 yr Semple, Kwon, McKay, Boateng DSQ heat

Tony Kwon 13 yr Discus 16th prel. 29.97

Simon Micallef 14 yr 100m 5th 12.69 (-4.6)

Piotrk Paciej 14 yr 100m hurdles 1st 14.98 (-1.0) pb 4th 15.06 (0.0)

Westfields 4 X 100m 14 yr Micallef, Jones, Stone?, Paciej 4th 47.25 (2nd heat 48.32)

Isaac Simon 14 yr High Jump Gold 1.84

Isaac Simon 14 yr Long Jump Silver 6.07 (NWI) pb

Lindsay Pye 14 yr Javelin 15th prel 34.69

Paul Stickler 15 yr 100m 1st 11.87 (-2.5) Bronze 11.59 (-0.4 pb

Paul Stickler 15 yr 200m 2nd 23.72 (-1.3) pb 5th 23.28 (0.0) pb

Paul Stickler 15 yr 100m hurdles 1st 13.69 (-3.8) Gold 13.12 (-0.5) NSW CHS rec

Paul Stickler 15 yr Discus 6th 48.96 pb

John Thornell # 15 yr 100m 1st 11.84 (-4.4) 4th 11.70 (-0.4)

John Thornell # 15 yr 200m 1st 23.05 (0.9) pb Gold 22.44 (0.0) pb

John Thornell # 15 yr 100m hurdles 1st 13.97 (-1.8) pb Silver 13.38 (-0.5) pb

John Thornell # 15 yr High Jump Gold 1.91

John Thornell # 15 yr Long Jump Gold 6.89 (NWI) NSW CHS rec

Conor Siebel 15 yr Long Jump 18th prel. 5.09

Sam West 15 yr 800m 4th 2.07.64

Sam West 15 yr 1500m 4th 4.26.70

Matthew Russell 15 yr 3000m 5th 9.46.04 pb

Josh Poulton 15 yr 1500m walk Silver 6.32.53 pb

Shay Spitz 15 yr 1500m walk 5th 7.16.06

Peter Turner 15 yr Shot Put 7th 14.27

Peter Turner 15 yr Discus 4th 52.72 pb

Peter Turner 15 yr Javelin 9th prel. 44.69

Aaron Warburton 16 yr 100m 3rd 11.76 (-2.6) 5th 11.59 (-1.7) pb

Aaron Warburton 16 yr High Jump 6th 1.80

Aaron Warburton 16 yr Long Jump 5th 6.36 (NWI)

Ahmed Abou-Mahmoud 16 yr Long JUmp 17th prel. 5.35 (NWI)

Westfields 4 X 100m Relay 16 yr Warburton, Duffell, ????, Abou-Mahmoud Silver 45.62 (2nd heat 45.84)

Ryan Mormul 16 yr Discus Silver 47.76 pb

Joven Clarke 17+ 100m 1st 11.09 (-2.1) Silver 11.12 (-2.0)

Joven Clarke 17+ 200m 2nd 23.08 (-1.4) Silver 22.33 (-2.9)

Joven Clarke 17+ 110m hurdles 2nd 15.38 (-4.4) 4th 15.17 (-1.6)

Fabrice Lapierre 17+ 100m 1st 11.21 (-0.7) pb Bronze 11.27 (-2.0)

Fabrice Lapierre 17+ 110m hurdles 1st 14.96 (-4.4) Gold 14.27 (-1.6) pb

Fabrice Lapierre 17+ Long Jump Gold 7.01 (3.2)

Fabrice Lapierre 17+ Triple Jump Silver 14.17 (-3.7)

Aaron Mellor 17+ 3000m Walk Gold 13.05.40

Darren Breckon 17+ 3000m Walk Silver 13.29.46

Darren Breckon 17+ 5000m DNF

Matthew Russell (14) 17+ 2000m Steeple Chase 9th 6.49.62 pb

4 X 100m Relay 17+ Williams, Burriss, Lapierre, Clarke Gold 43.40 (1st heat 44.26)

Irayne Omoregbee 17+ High Jump Silver 2.01

Angelo Vasilopoulos 17+ Shot Put 9th prel. 13.20

Mark Dickson 17+ Discus 5th 39.29

Scott Burriss 17+ Discus 9th prel. 37.43

Scott Burriss 17+ Pentathlon (including State record 17+ javelin) Gold 3329


Athletics
Index Page
About-Us Credits Information Links News Publications Search Sports Staff Students.Work

Copyright 1999-2003 Westfields Sports . All TradeMarks belong to their Owners.